Historie

Capoeira je afrobrazilské bojové umění, které bylo vyvinuto přibližně před 400 lety africkými otroky, kteří byli portugalskými kolonizátory dovezeni do Jižní Ameriky. Tito lidé přinesli do Nového Světa své kulturní tradice, náboženství a tradiční válečné tance a rituály, které daly základ vzniku bojového umění capoeira. Otroci cvičili a zdokonalovali své bojové dovednosti a zastírali je tancem, při kterém se střídaly obranné a útočné techniky a vše bylo doprovázeno rytmickou hudbou. Tak vznikla capoeira jako bojové umění skryté v tanci, a to díky otrokářům, pro které by byl jakýkoliv nácvik bojových technik nepřípustným.

Grupo Capoeira   Grupo Capoeira

Po zrušení otroctví se černé obyvatelstvo začalo stěhovat do brazilských měst. Jelikož stále přetrvávala rasová diskriminace, nenalézali zde zaměstnání a díky tomu se mnozí z nich připojili k zločineckým gangům nebo je sami vytvořili. Dále se věnovali capoeiře a ta tak začala být spojována s protivládními či kriminálními aktivitami.
Následkem toho se roku 1892 v první ústavě Brazílie stala capoeira nezákonnou. Potrestání za cvičení bylo extrémní (lékaři jim měli přeříznout Achillovy šlachy) a policie jej brutálním způsobem potlačovala.

Grupo Capoeira   Grupo Capoeira

Za otce Capoeiry jsou považováni dva významní mistři a to Mestre Bimba a Mestre Pastinha, kteří napomohli legalizaci Capoeiry po roce 1900 a jejímu dosazení na místo národního sportu.
Ve 40. letech začínají počátky moderní capoeiry v Brazílii, v 70. a 80. letech se capoeira rozšířila do celé Brazílie a začala pronikat také za její hranice. Postupem času také začalo obohacování capoeiry o různé akrobatické prvky, jenž přidávají na atraktivnosti tohoto bojového umění. Mnozí mistři to kritizují a poukazují na to, že capoeira byla vždy formou "dialogu" dvou partnerů.

Grupo Capoeira

Grupo Capoeria

Vstoupit do fotogalerie »

 

Organizujeme: Praga vive capoeira
2. mezinárodní festival capoeiry

 

Zobrazit video »